top of page
חיפוש

"זו לא תרבות ואת לא צריכה"

את הכותרת הזו ראיתי לפני מספר שנים על פוסטר שעסק בתרבות הצריכה ולא לכולם ברור מה זו התרבות הזו ואם בכלל אפשר לקרוא לשופניג תרבות?!

אבל חודש נובמבר בפתח עם שפע של מבצעים מפתים לקראת הבלאק-פריידי, סייבר-מאנדיי, יום הרווקים הסיני, ואיך אפשר בלי הגרסה המקומית שבאה לתת פייט לטרפת הקניות הגלובאלית, שופינג.IL, העיקר שנצרוך עוד ואם אפשר עוד קצת ממה שזה לא יהיה, אפילו שכבר יש לנו כל מה שאנו צריכים באמת, מבלי שניקח בחשבון את ההשלכות. ויש השלכות.


על איזה השלכות אני מדברת?

תכשיטים מעולם לא היו עניין של צורך, אלא רצון להחצין מעמד חברתי וכלכלי באמצעות קישוט הגוף בתכשיטים מחומרים שונים. לחומרים הללו ולעיבוד שלהם לכדי תכשיט יש מחיר, ולא אני לא מתכוונת לתג המחיר שמוצמד לתכשיט, אלא למחירים אחרים נסתרים מהעין ומהכיס שלנו, המחיר החברתי, הכלכלי והסביבתי.

הבסיס לצורפות הן המתכות אשר נמצאות במעמקי האדמה ומוצאות ממנה בכריה במחצבות המצויות על פני הגלובוס בעיקר במדינות המתפתחות, שם נגרם נזק סביבתי כבד לקרקעות ולמקורות המים אליהם מחלחלים כימיקלים רעילים שנמצאים בשימוש הן במהלך הכריה והן במהלך עיבוד המתכות לכדי תכשיט.

הנזק החברתי והכלכלי באים לידי ביטוי החל מהעובדים בענף הכריה שמועסקים בתנאים מסכני חיים, ועד העובדים במפעלי יזע לצורפות במדינות המתפתחות בהם עובדים עם חומרים רעילים ללא תנאים נאותים תמורת משכורות רעב שלא לדבר על תנאים סוציאליים.


אז מה לעיסוק שלי בצורפות ולתרבות הצריכה?

אני משתדלת לחיות אורח חיים מקיים החל משימוש בתחבורה ציבורית, דרך רכישת תוצרת מקומית ובגדים יד שניה, הפרדת פסולת, טבעונות, ואפילו שימוש בחיתולים רב פעמיים לאלכס כשהיא עוד נזקקה לכך. אבל דווקא במקצוע שלי שאני מאוד אוהבת, אני נתקלת בקושי להיות יותר ידידותית לסביבה. בכלל כל המגמה הירוקה בתחום הצורפות נמצאת עדיין בחיתולים (ולא, במקרה הזה הם לא רב פעמיים), אך מסתבר שיש מה לעשות וזו התורה החלקית* עפ"י חמשת ה-R:


- הפחתת הצריכה (Reduce) - לרכוש כלי עבודה משומשים דרך קבוצת הפייסבוק הייעודית לכך (את רוב כלי העבודה שלי רכשתי יד שניה ואפילו שלישית). הכלל הזה כמובן תקף גם לקניית תכשיטים יד שניה ויש מהם בשפע.

- מיחזור (Recycle)- לאסוף שאריות של מתכות כגון כסף וזהב ולעשות בהן שימוש חוזר ע"י התכה הדורשת כלים מסויימים (שטרם רכשתי יד שניה) או להביא למפעלים בהם מתבצע זיקוק תמורת החזר כספי (הדרך הנוחה והמשתלמת עבורי).

-מיחדוש (Reuse)- להשתמש במתכות של תכשיטים קיימים שעיצובם אינו רלוונטי או שקיים בהם פגם (שוב, לו רק היו לי הכלים הנדרשים...). תקף גם עבור מי ששוכבים אצלה תכשיטים ישנים או שאינם לטעמה זה הזמן לקחת לצורף וליצור תכשיט חדש יש מיש.

-תיקון (Repaire)- בדומה למיחדוש בין אם מדובר בתכשיט פגום שדורש תיקון ובין אם זה כלי עבודה, אני קודם כל בודקת את האפשרות לתקן לפני שרצה לקנות חדש.

- לסרב לקחת חלק בתרבות הצריכה (Refuse)- לקנות מה שצריך ולא בהתאם למבצעים שמפתים אותנו. בהקשר הזה אני גם משתדלת שלא לצאת בסיילים על התכשיטים שלי (מי שרוצה ובוחרת לקנות ממני יודעת שהיא רוכשת תכשיט שנעשה בעבודת יד ובטונות של אהבה ליצירה ולסביבה).


*חלקית כיוון שיש עוד היבטים שטרם מצאתי להם מענה אקולוגי, כמו שימוש בכימיקלים במהלך עבודת הצורפות, שימוש בשעוות העשויות מחומרים מהחי, עניין האריזות המתכלות (שלא יעבדו עליכם, אין באמת דבר כזה מתכלה) ועוד.


מה אני רוצה?

אני רוצה להעלות את המודעות להשפעות ההרסניות שיש לבחירות שלנו בתרבות הצריכה על הכדור הזה.

אני רוצה להראות ולראות שאפשר גם אחרת.

אני רוצה למצוא חלופות מיטיבות לדברים שטרם מצאתי להם מענה, ואשמח לשמוע מכם רעיונות חדשים בנושא.

ולסיום אני רוצה להזמין אותך לסטודיו שלי ברמת גן ליצור במו ידייך את התכשיט הבא שלך, כי אין יותר מקומי מזה.






81 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page